پایان مسابقات آزاد بین المللی نخجوان

1399327958.nakhjavan2014 (1)رقابت های شطرنج آزاد بین المللی معتبر نخجوان در سه جدول مختلف و با حضور شطرنج بازانی از کشورمان برگزار شد.

در جدول اول این دوره از مسابقات، 52 شرکت کننده متشکل از 40 شطرنج باز عنوان دار از کشورهای جمهوری آذربایجان، ایران، اسپانیا، روسیه، اوکراین، ترکیه و گرجستان حضور داشتند که در پایان استاد بزرگ “بوریس ساوچنکو” از روسیه با کسب 6.5 امتیاز و به لطف امتیازشکنی بهتر نسبت به سه رقیب هم امتیاز، جام قهرمانی را بر بالای سر برد. استاد بزرگ “التاج سفرلی” از کشور میزبان نایب قهرمان شد و استاد بزرگ “الکساندر شیمانوف” از روسیه و “رئوف ممدوف” از جمهوری آذربایجان به ترتیب در مکان های سوم و چهارم قرار گرفتند.

در این بخش پنج شرکت کننده ایرانی حضور داشتند که “احمد عسگری زاده” شطرنج باز نوجوان تهرانی با کسب 5 امتیاز در مکان هجدهم قرار گرفت و “آرین غلامی” استاد فیده نوجوان مازندرانی کشورمان با همین امتیاز نوزدهم شد. همچنین استاد فیده “شاهین لرپری زنگنه” (اصفهان) و استاد بین المللی “ابراهیم احمدی نیا” (خوزستان) با کسب 4.5 امتیاز و “مهدی مهدوی راد” (تهران) با کسب 4 امتیاز به کار خود پایان دادند.

نکته جالب این که تنها سه نفر موفق به کسب نورم استادی در این مسابقات شدند که همچون دوره گذشته دو نفر ایرانی بودند. عملکرد مطلوب “احمد عسگری زاده” و “آرین غلامی” هر دو نوجوان شطرنج باز کشورمان را شایسته کسب نورم استاد بین المللی ساخت. از نکات جالب توجه دیگر این بخش، قضاوت دکتر “علی بهاور” داور فدراسیون بین المللی ایرانی بود که اکنون تابعیت کشور یونان را در اختیار دارد.

گفتنی است در جدول سوم این رقابت ها که ویژه نوجوانان بود نیز سه شرکت کننده ایرانی حضور داشتند که “مانی جاهدی” (گیلان) در حالی که با قهرمان آذری مسابقات هم امتیاز بود، به علت امتیازشکنی کمتر، نایب قهرمان شد و دو نماینده دیگر کشورمان “سیدکیان پورموسوی” (مازندران) و “امیرحسین علیمردانی” به ترتیب در مکان های دهم و سی ام جدول رده بندی نهایی قرار گرفتند.

رقابت های شطرنج بین المللی نخجوان طی 9 دور به روش سوئیسی برگزار شد.