نبرد در استخر کم عمق !

کیومرث بیات در نبرد با وزارت ورزش و محسن سمیع زاده
حواشی استعفا یا برکناری کیومرث بیات از شطرنج گیلان

رئیس هیأت شطرنج گیلان پس از ۱۲ سال فعالیت، از سمت خود کناره‌گیری کرد.   ۱۳ خرداد  خبرگزاری فارس  لینک خبر

برکناری رییس هیات شطرنج گیلان/ بیات: فشار برای نبودنم زیاد بود!  ۱۶ خرداد  خبرگزاری ایسنا  لینک خبر

کیومرث بیات رئیس هیات شطرنج استان گیلان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دلایل برکناری‌اش گفت: موعد انتخابات ریاست فدراسیون شطرنج نزدیک است و به نظر می‌رسد افرادی مانند روسای هیات ها که دارای نفوذ و اعتبار هستند را با هدفی خاص کنار می‌گذارند. فشارهایی به من آورند و گفتند که باید استعفا بدهی. بهانه‌ی مسایل مرتبط با دخترم (شهره بیات) را آوردند. این موضوع در سال گذشته اتفاق افتاد و اگر تصمیم داشتند به دلیل دخترم من را برکنار کنند چرا همان موقع به من اطلاع داده نشد و بعد از این همه مدت اعلام کردند؟

وی ادامه داد: چرا به من اجازه برگزاری هجدهمین دوره مسابقات شطرنج کاسپین کاپ را دادند؟ چرا بعد از این همه مدت و درست زمان انتخابات شطرنج و ثبت نام کاندیداها چنین تصمیمی گرفته شده است؟ متوجه شدند حرف من در استان‌ها خریدار دارد لذا دنبال حذف من رفتند. متاسفانه فشارها زیاد بود.

بیات که به تازگی موفق شده بود در انتخابات هیات استان برای چهار سال دیگر به عنوان رئیس هیات شطرنج استان گیلان انتخاب شود، گفت: ۱۲ سال است که در شطرنج هستم و ۱۲ سال هم هست که گیلان هیات برتر کشور می‌شود. ۷ ماه پیش انتخابات ریاست هیات گیلان برگزار شد و توانستم ۱۰۰ درصد آرا را بیاورم. از طرفی دیگر ۱۲ سال می‌شود که استان‌های دیگر در رده سنی های مختلف نتوانستند از ما جلو بزنند. بازیکنان استان ما بهترین مدال‌های آسیایی و جهانی را آورده‌اند. 

او توضیح داد: دو بند در آیین‌نامه‌های هیات‌های ورزشی برای برکناری رئیس هیات داریم. سه ماه غیبت مداوم یا عملکرد بد رئیس هیات استان که هیچ کدام از دو بند شامل من نمی‌شود. من اصلا استعفا ندادم بلکه آنها برای خوشان نامه زدند که من برکنار شده‌ام. این تصمیم بنابر آیین‌نامه ورزشی و ضوابط جهانی نیست و کار کردن با این تفکرات برای من سخت است. 

بیات گفت: حتی نفری که قرار است در انتخابات شطرنج شرکت کند و حمایت شود را می‌شناسم. من متوجه تمام لابی‌گری‌ها هستم و می‌دانم که قصدشان چیست؟ من آدم سیاسی نبوده و تابع قوانین کشورم هستم. من تابع این نظام بوده و اصلا نباید من را به کسی دیگر وصل کنند.

سرپرست هیات شطرنج استان گیلان مشخص شد  ۱۸  خرداد

واکنش سرپرست فدراسیون شطرنج به ادعای مهندسی انتخابات  ۲۱ خرداد

 

محسن سمیع‌زاده سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج بحث مهندسی انتخابات شطرنج را تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، چندی پیش رئیس هیات شطرنج استان گیلان از سمت خود کنار گذاشته شد. برکناری کیومرث بیات با حاشیه‌های زیادی همراه  بود. بیات درحالی کنار گذاشته شد که به تازگی موفق شده بود با ۱۰۰ درصد آرا برای چهار سال دیگر رئیس هیات این استان باقی بماند. بیات مدعی است که انتخابات فدراسیون شطرنج مهندسی خواهد شد.

محسن سمیع‌زاده سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج در گفتگو با ایسنا، در واکنش به این موضوع بیان کرد: من تمایل در شلوغ کردن این موضوع ندارم. گزارش‌هایی به فدراسیون شطرنج ارسال شده بود و فدراسیون آن گزارشات را بررسی کرد. در بررسی گزارش، فدراسیون به موضوعات دیگری رسید و صلاح دید در این مقطع زمانی برای آرامش بیشتر شطرنج از فرد دیگری که استفاده کند و به نظر من  این حق قانونی و طبیعی است.

او افزود: گاهی اوقات در برخی از رسانه ها می‌خوانم که انتخابات فدراسیون شطرنج مهندسی شده و وزارت ورزش به انتخابات این فدراسیون ورود کرده‌ است. من تمامی این موضوعات را تکذیب می‌کنم. بیات از طریق وزارت تلاش می کرد که در سمت خود باقی بماند و او چندین بار به وزارت ورزش رفته و به برخی از دوستان اصرار داشت که درسمتش باقی بماند. صدور ابلاغ جدید هم به همین دلیل با تاخیر انجام شد. برخی از دوستان در وزرات ورزش حامی بیات بودند و تعجب می کنم که او به مهندسی انتخابات اشاره می کند. 

سمیع‌زاده بیان کرد: گیلان هم مثل دیگر استان ها فقط یک رای داشته و فکر نمی‌کنم که با یک رای بحث مهندسی در کار باشد. فکر می کنم سابقه ی من کاملا روشن و مشخص است. در برگزاری مجامع همواره بی طرف بوده و سعی کردم که یک محیط دموکراتیک را ایجاد کنم. در شطرنج هم همین موضوع را سرلوحه کار خود قرار دادم.

سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج گفت: آقای علی‌نژاد هم از من این موضوع را خواهد خواست که بدون اعمال نظر به شخص خاص و فرد خاص، یک محیط دموکراتیک خوب برای رشد شطرنج ایجاد کنم. شطرنج ما پتانسیل بسیار بالایی دارد و وظیه ی من صیانت از جامعه شطرنج است زیرا نیرو های بسیار خوبی در این ورزش وجود دارد و من وظیفه داشته که انتخابات را به نحو احسنت انجام دهم.

او با بیان اینکه استان گیلان یکی از استان های ویژه در شطرنج است و بهترین ها در این استان وجود دارند، گفت: بیات زحمات زیادی کشید اما مطابق با آیین نامه موجود و با هماهنگی اداره کل استان گیلان صلاح بر این شد که از یک شخص دیگری به عنوان سرپرست استفاده شود تا در هفته بعد با هماهنگی اداره کل برای ثبات مدیریتی مقدمات برگزاری مجمع انتخاباتی استان گیلان برگزار شود.

این  داستان ادامه دارد …

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 2