معرفی برنامه شترنج زارکوف Zarkov

یاد و خاطره ایی از گذشته های برنامه های کامپیوتری شترنج

سال ۱۳۷۲ هجری خورشیدی اولین برنامه شترنجی که با آن آشنا شدم و بازی کردم برنامه ایی به نام زارکوف بود که بر روی یک کامپیوتر رومیزی ۸۰۸۸ که در واقع نسل اول کامپیوتر های رو میزی بود با مشخصات اگر اشتباه نکنم ۴ مگاهرتز سرعت داشت که به معنای ۱۰۰۰ برابر ضعیف تر از کامپیوتر فعلی ام بود. امروزه کامپیوترهای رومیزی سرعت هایی برابر با ۲۴۰۰ مگاهرتز تا ۴۰۰۰ مگا هرتز ( ۴ گیگا هرتز ) سرعت پردازش دارند.حتی موبایل ها و تبلت های امروزی  از آن کامپیوتر رومیزی ۸۰۸۸ نیز صدها برابر قوی تر می باشند.آن کامپیوتر متعلق به یکی از دوستان صمیمی ام بود که من به منزلشان می رفتم و ساعاتی را با زارکوف مشغول بازی می شدم.البته نتیجه هم چندان دور از ذهن نبود که من تازه چند سالی بود که شترنج را شروع کرده بودم و به کامپیوتر می باختم.سطح بازی برنامه زارکوف به سبک پوزیسیونی و از نظر من کاملا ماشینی و خشک بود. چندی پیش به یاد زارکوف افتادم و به لطف اینترنت جستجویی در آن انجام دادم و تصاویر از محیط آن و برنامه نویس زارکوف را یافتم.


برنامه زارکوف توسط John Stanback’s  که یک مهندس الکترونیک بود در زمان اوقات فراغت نوشته و تهیه شده بود.او از سال ۱۹۷۸ میلادی تصمیم و مشغول تهیه و برنامه نویسی شترنج کرده بود .


نسخه ایی از زارکوف که من با آن بازی میکردم نسبت به برنامه های امروزی بسیار ابتدایی بود .زارکوف خط فکر نداشت یعنی نشان نمیداد که در حال محاسبه چه حرکت هایی می باشد.همچنین بعد از بازی نمی توانستی با آن بازی را آنالیز کنی.
خلاصه بعد ها در سال ۱۳۷۴ هجری خورشیدی با برنامه  ChessMaster 4000 آشنا شدم. تهیه چس مستر ۴۰۰۰ خود داستان جالبی دارد. میدانستم که این برنامه منتشر شده و به ایران آمده است. ولی در شهر رشت هیچ کس آن را نداشت. به شرکت های کامپیوتری مختلف می رفتیم و این برنامه را سفارش میدادیم و البته حاضر بودیم پول قابل ملاحظه ایی هم بابت آن پرداخت کنیم. ولی هر چه بیشتر میگشتیم کمتر پیدا می کردیم.  تا اینکه یکی از دوستان آنرا از تهران برایمان تهیه و به رشت آورد. من چند ماه قبل از مسابقات آزاد شهر رشت که در مرداد ماه ۱۳۷۴ برگزار گردید با چس مستر ۴۰۰۰  تمرین کردم. و توانستم در مسابقات آزاد شهر رشت در گروه B  به مقام چهارم برسم , نفرات دوم و سوم  کامپیوتر هایی بودند که آنسال در مسابقات آزاد شرکت داده شده بودند.داستان شرکت کامپیوتر در مسابقات هم از آنجا شروع شد که ما از آقای اسماعیل صفرزاده که آنزمان دبیر هیات شترنج استان گیلان بود سوال کردیم که مسابقه آزاد یعنی اینکه هر کسی می تواند شرکت کند, پس کامپیوتر هم می تواند شرکت کند. ایشان هم که تصوری صحیحی از قدرت روزافزون کامپیوتر ها و برنامه شترنج در آنسال نداشتند گفتند بلا مانع است و البته فکر نمی کردند که کامپیوتر ها بتوانند مقام بیاورند. در سال ۱۳۷۴ هجری خورشیدی کامپیوتر های ۴۸۶ و پنتیوم ۹۰ مگاهرتزی و البته برنامه شترنج چس مستر ۴۰۰۰ و برنامه شترنج جنیوس که یکی از قویترین برنامه های شترنج آن زمان بود  موجود بود. من که چند ماه بود با چس مستر ۴۰۰۰ کار کرده بودم پی بردم که اگر تنظیمات موتور محاسباتی چس مستر را حمله ایی بگذاریم بهتر بازی می کند. دوستم هم تصمیم گرفت با کامپیوتر شخصی اش و برنامه چس مستر ۴۰۰۰ که من آن را روی ۱۵ درصد حمله ایی تنظیم کرده بودم در مسابقات آزاد رشت شرکت بکند. نتیجه آن شد که کامپیوتر ۴۸۶ با ۸ امتیاز و دو مساوی بدون باخت سوم شد. یکی از مساویها به دلیل خرابی کامپیوتر در شروع یکی از دور ها بود که کامپیوتر مجبور شد در زمان کمتری بازی را به انجام برساند.
در آنسال آقای فرهاد صمصام در پایان با ۸ امتیاز به مقام اول رسیده بود که دور آخر با یکی از کامپیوتر ها بازی داشت و بازی را واگذار کرد ولی به دلیل پوئن شکنی بهتر نفر اول شد. خلاصه پس از این مسابقات موج شرکت کامپیوتر در مسابقات به راه افتاد و باعث حرف و حدیث هایی شد.برخی از رودرویی با کامپیوتر سر باز می زدند همانند یکی از شترنج بازان به نام آنزمان که گفت من می خواهم با حریفی انسانی بازی کنم تا اینکه این بحث به فدراسیون شترنج هم کشیده شد و پس از آن شرکت کامپیوتر ها در مسابقات ممنوع شد.


امروزه یکی از سرگرمیهای من مسابقاتی است که در خانه و با کامپیوتر شخصی ام بر روی انجین های شترنج انجام میدهم . در واقع انجین های شترنج را وادار می کنم در شاخه های ضعیف و ریسکی که در مسابقات فکری بازی نمی شود با یکدیگر بازی کنن.در همین زمینه توانستم بانک اطلاعاتی از بازیهای انجین های شترنج گردآوری کنم که شامل ۶۰۰۰۰۰  بازی شترنج که انجینها با یکدیگر انجام داده اند می شود.