دور نهم مسابقات کاندیدای قهرمانی جهان لندن 2013

مسابقات نامزدهاي  قهرماني شطرنج جهان به روزهاي پاياني و سرنوشت ساز نزديک مي شود و  زد و خورد ميان بازيکنان در حال افزايش است. ولاديمير کرامنيک موفق شد تا بر مگنوس کارلسن فشار آورد اما در نهايت نتوانست آن را به امتياز کامل تبديل کند. بوريس گلفاند نيز موفق شد، لوون آرونيان که اکنون با نيم امتياز کمتر از کارلسن در مکان دوم جدول قرار دارد را  با شکست روبرو سازد.

لوون آرونيان در شروع بازي، دست به  انتخاب ديوار سنگي در مقابل بازي آرام گلفاند  زد . بازيکنان اسب هاي خود را تعويض کردند و بازيکن ارمني بااين تعويض ها با يک فيل تقريبا بد موقعيت قرار گرفت.هنگامي که وضعيت کمي بازتر شد،سوارهاي مرکزي گلفاند نشان دادند که در موقعيت بهتري هستند و او صاحب يک پياده رونده بسيار قوي در ستون dنيز شد.

هنگامي که بازيکنان به کنترل زماني نزديک مي شدند،‌رايانه شاخه اي را نشان داد که بوريس در آن چاره اي جز پيروزي ندارد اما در عوض هماورد سال قبل قهرمان جهان تصميم گرفت تا وزير هاي خود را تعويض کند و وارد يک آخر بازي برنده با رخ هاي قوي تر شود.در اين وضعيت  پياده رونده h،‌عامل تعيين کننده پيروزي بود. البته آرونيان به نبرد خود در اين وضعيت نااميدکننده ادامه داد اما مجبور شد تا در حرکت ۶۰ تسليم شود.

بازي حساس ديروز بين مگنوس کارلسن و ولاديمير کرامنيک، اولين بازي بود که به پايان رسيد و مورد توجه بسياري از علاقمندان که به تماشاي زنده بازي مي پرداختند گرديد. کرامنيک در يکي ازگشايش هاي مورد علاقه اش  يعني کاتالان، سبک خاص خود را بکار گرفت. او موفق شد تا يک پياده در جناح وزير بدست آورد اما تکنيک آخربازي کارلسن  يک بار ديگر به وي اجازه داد تا نيم امتياز ديگر را از چنگ حريف بيرون بياورد. بازيکن نروژي با استادي  تمايلات تساوي فيل هاي ناهمرنگ را بکار گرفت . قهرمان سابق جهان در حرکت ۴۱ تسليم اراده کارلسن شد و بازي با تساوي خاتمه يافت.

واسيلي ايوانچوک اولين پيروزي خود در اين مسابقات را برابر تيمور رجبوف بدست آورد. بازيکن آذربايجاني تصميم گرفت که از دفاع هندي شاه موردعلاقه اش استفاده نکند و دفاع آرام تري را با مهره سياه انتخاب کند. ايوانچوک سعي کرد بجاي ايجاد فشار زياد، سوارهاي خود را بطور  منطقي گسترش دهد . بازي ساده شد و بازيکنان به آخر بازي با ۴ رخ وارد شدند که ايوانچوک در آن کمي برتري فضا  داشت.

در جريان مرحله تکنيکي بازي،‌ واسيلي نشان داد که مي تواند حتي پس از ساعت ها نبرد  دقيق بازي کند . رجبوف راه درست رابراي دفاع انتخاب نکرد و وضعيتش وخيم شد. در حرکت ۷۶ و در حالي که نمي شد از وزارت پياده سفيد جلوگيري کرد ،‌رجبوف تسليم شد.

شهرآورد روسي مسابقات بين پيتر سويدلر و الکساندر گريچوک نيز با تساوي به پايان رسيد. اين بازي در شاخه ساميش در دفاع هندي شاه دنبال شد. احتمالاً اين دو بازيکن  بيشتر دنبال آماده سازي خانگي خود بود ند چرا که  در يک وضعيت بسيار حاد .به سرعت بازي مي کردند  در حرکت ۱۷ ،‌سويدلر حتي وزير خود را قرباني داد و زمان زيادي نبرد که نشان دهد جبران کافي وجود دارد. بازيکنان درست پس از کنترل زماني تساوي را امضا نمودند.