اندک اندک جمع شود وانگهی دریا شود

نگاهی به تعداد بازیکنان شطرنج ایران بر اساس آمار فدراسیون جهانی شطرنج

در این فهرست (بهمن ماه ۱۳۹۵ ) نیز مانند تمام فهرست‌های دیگر، کشور روسیه در صدر قرار دارد با حدود ۱۰% کل بازیکنان جهان. کشور هند با کمی اختلاف و با حدود ۶۱هزار نفر در رده دوم قرار دارد. این خود نشان‌دهنده پیشرفت شطرنج در هند است، پیشرفتی که شاید به واسطه داشتن قهرمان بزرگی مانند آناند باشد. داشتن یک قهرمان در سطح اول جهان می‌تواند باعث رویکرد کودکان و نوجوانان به هر ورزشی بشود و شطرنج هند در طول سالیان از این استقبال عمومی به خوبی بهره برده است تا اساتیدی نظیر هاریکریشنا، ویدیت، پریمرجان نگی، ساسیکیران و گانگولی را پرورش دهد. فراموش نکنیم که قهرمان فعلی آقایان و بانوان آسیا نیز هندی هستند. فرانسه، اسپانیا و آلمان در رده‌های سوم تا پنجم این فهرست هستند و به دنبال گسترش هر چه بیشتر شطرنج در سرزمین خود. فرانسه که اکنون بیش از ۴۶هزار بازیکن دارد، به قول استاد مرتضوی، زمانی کمتر از ۱۰۰ ریتینگ‌دار داشت.
در رده‌های بعدی، دو کشور ترکیه و ایران با بیش از ۲۰هزار بازیکن قرار دارند که شاید جایگاهی فراتر از انتظار باشد. بی‌شک نقش آقایان علی نیهات یازیچی (ترکیه) و محمدجعفر کامبوزیا (ایران)، نایب رییسان فیده در این تحول، انکارناشدنی است!!. کشور عزیزمان با ۲۲.۳۴۶ بازیکن ریتینگ‌دار از ۶۳۹.۳۹۵ در کل جهان، حدود ۳.۵% شطرنجبازان جهان را به خود اختصاص داده است که به نسبت جمعیت آن (حدود ۱.۱% جمعیت جهان) بسیار چشمگیر است. ایران با این آمار در رده هفتم جهان است و شاید از هیچ دیدگاه دیگری در جهان شطرنج، این جایگاه را نداشته باشد. بعد از ایران، تیمهای لهستان، یونان و ایتالیا در رده هشتم تا دهم هستند و قهرمان المپیاد جهانی یعنی ایالات متحده با بیش از ۳۲۰ میلیون جمعیت و کمتر از ۱۴هزار شطرنجباز در جایگاه یازدهم قرار دارد. در بین کشورهای بعدی، جایگاه سریلانکا و اوکراین، قابل تامل است. سریلانکا به نسبت سطح شطرنج خود در رده‌ای بسیار بالاست و برعکس آن، کشور اوکراین به نسبت در رده‌ای بسیار پایین قرار دارد.
ایران ۲۲۳۴۶ بازیکن شطرنج دارای ریتینگ بین المللی دارد و البته بسیار بازیکن و نوآموز شطرنج هم بدون درجه می باشند. حال اگر همان عدد ۲۲۳۴۶ بازیکن را حساب کنیم که سالانه مبلغ ۳۰۰۰۰ تومان بابت سیستم جامع فدراسیون شطرنج  به نوعی حق عضویت اجباری پرداخت می کنند. فدراسیون شطرنج ایران هر ساله مبلغ ۶۷۰ میلیون تومان از شطرنج بازان دریافتی دارد. حال می خواهیم ببینیم با این پول چه کارها می توان کرد .
با این پول می توان ۳۹۰۰ ساعت شطرنج هر کدام به مبلغ  ۱۷۰۰۰۰ تومان خریداری کرد.
با این پول می توان ۲۲۳۴۶  صفحه و مهره شطرنج هر کدام به مبلغ ۳۰۰۰۰ تومان خریداری کرد.
با این پول می توان ۳۴۳۵ تابلوی آموزشی شطرنج هر کدام به مبلغ ۱۹۵۰۰۰ تومان خریداری کرد.
با این پول می توان  ۳۳۵۰۰ کتاب شطرنج هر کدام به مبلغ ۲۰۰۰۰ تومان خریداری کرد.
با این پول می توان ۱۳۴۰۰ پرس چلوکباب هر پرس به مبلغ ۵۰۰۰۰ تومان نوش جان کرد.
اگر شما مسئول بودید با این پول چکار می کردید. ؟؟؟