اندک اندک جمع شود وانگهی دریا شود

نگاهی به تعداد بازیکنان شطرنج ایران بر اساس آمار فدراسیون جهانی شطرنج

در این فهرست (بهمن ماه 1395 ) نیز مانند تمام فهرست‌های دیگر، کشور روسیه در صدر قرار دارد با حدود 10% کل بازیکنان جهان. کشور هند با کمی اختلاف و با حدود 61هزار نفر در رده دوم قرار دارد. این خود نشان‌دهنده پیشرفت شطرنج در هند است، پیشرفتی که شاید به واسطه داشتن قهرمان بزرگی مانند آناند باشد. داشتن یک قهرمان در سطح اول جهان می‌تواند باعث رویکرد کودکان و نوجوانان به هر ورزشی بشود و شطرنج هند در طول سالیان از این استقبال عمومی به خوبی بهره برده است تا اساتیدی نظیر هاریکریشنا، ویدیت، پریمرجان نگی، ساسیکیران و گانگولی را پرورش دهد. فراموش نکنیم که قهرمان فعلی آقایان و بانوان آسیا نیز هندی هستند. فرانسه، اسپانیا و آلمان در رده‌های سوم تا پنجم این فهرست هستند و به دنبال گسترش هر چه بیشتر شطرنج در سرزمین خود. فرانسه که اکنون بیش از 46هزار بازیکن دارد، به قول استاد مرتضوی، زمانی کمتر از 100 ریتینگ‌دار داشت.
در رده‌های بعدی، دو کشور ترکیه و ایران با بیش از 20هزار بازیکن قرار دارند که شاید جایگاهی فراتر از انتظار باشد. بی‌شک نقش آقایان علی نیهات یازیچی (ترکیه) و محمدجعفر کامبوزیا (ایران)، نایب رییسان فیده در این تحول، انکارناشدنی است!!. کشور عزیزمان با 22.346 بازیکن ریتینگ‌دار از 639.395 در کل جهان، حدود 3.5% شطرنجبازان جهان را به خود اختصاص داده است که به نسبت جمعیت آن (حدود 1.1% جمعیت جهان) بسیار چشمگیر است. ایران با این آمار در رده هفتم جهان است و شاید از هیچ دیدگاه دیگری در جهان شطرنج، این جایگاه را نداشته باشد. بعد از ایران، تیمهای لهستان، یونان و ایتالیا در رده هشتم تا دهم هستند و قهرمان المپیاد جهانی یعنی ایالات متحده با بیش از 320 میلیون جمعیت و کمتر از 14هزار شطرنجباز در جایگاه یازدهم قرار دارد. در بین کشورهای بعدی، جایگاه سریلانکا و اوکراین، قابل تامل است. سریلانکا به نسبت سطح شطرنج خود در رده‌ای بسیار بالاست و برعکس آن، کشور اوکراین به نسبت در رده‌ای بسیار پایین قرار دارد.
ایران 22346 بازیکن شطرنج دارای ریتینگ بین المللی دارد و البته بسیار بازیکن و نوآموز شطرنج هم بدون درجه می باشند. حال اگر همان عدد 22346 بازیکن را حساب کنیم که سالانه مبلغ 30000 تومان بابت سیستم جامع فدراسیون شطرنج  به نوعی حق عضویت اجباری پرداخت می کنند. فدراسیون شطرنج ایران هر ساله مبلغ 670 میلیون تومان از شطرنج بازان دریافتی دارد. حال می خواهیم ببینیم با این پول چه کارها می توان کرد .
با این پول می توان 3900 ساعت شطرنج هر کدام به مبلغ  170000 تومان خریداری کرد.
با این پول می توان 22346  صفحه و مهره شطرنج هر کدام به مبلغ 30000 تومان خریداری کرد.
با این پول می توان 3435 تابلوی آموزشی شطرنج هر کدام به مبلغ 195000 تومان خریداری کرد.
با این پول می توان  33500 کتاب شطرنج هر کدام به مبلغ 20000 تومان خریداری کرد.
با این پول می توان 13400 پرس چلوکباب هر پرس به مبلغ 50000 تومان نوش جان کرد.
اگر شما مسئول بودید با این پول چکار می کردید. ؟؟؟