آناند فاتح تورنمت شطرنج لندن 2014

anandمسابقات شطرنج کلاسیک لندن از ششم تا چهاردهم دسامبر ۲۰۱۴ در لندن پایتخت انگلستان برگزار شد. در این تورنمنت شش تن از برترین شطرنج بازان حال حاضر جهان عبارتند از فابیانو کاروانا از ایتالیا، ویسواناتان آناند از هند، مایکل آدامز از انگلستان، هیکارو ناکامورا از آمریکا، آنیش گیری از هلند و ولادیمیر کرامنیک از روسیه شرکت داشتند. در این رویداد طبق توافق برد سه امتیاز و تساوی یک امتیاز داشت.
در پایان این ریداد ویسواناتان آناند با برد دور آخر خود در مقابل مایکل آدامز موفق شد مقام اول را از آن خود نماید.

دور اول: شکست کاروانا در مقابل مایکل آدامز

شطرنج بازی که پایین ترین ریتینگ را در میان شرکت کنندگان داشت تنها نتیجه قاطع دور اول را رقم زد. مایکل آدامز انگلیسی موفق شد با یک قربانی دیدنی و بازی ای تماشایی حریف نامدار ایتالیایی را غافلگیر کند. دو بازی دیگر مساوی شدند.

دور دوم: برد کرامنیک و گیری

در این دور دو نتیجه قاطع ثبت شد. کرامنیک با یک بازی عالی موفق به شکست هیکارو ناکامورا شد و گیری صدرنشین دور اول مایکل آدامز را مغلوب کرد. ویشی آناند نیز در یک بازی کم حادثه با کاروانا مساوی کرد.

دور سوم: یک گامبی اوانس بهتر از هیچ

هیکارو ناکامورا شاید برای ژست گرفتن جلوی میزبان در مقابل ویسواناتان آناند شروع انگلیسی را برگزیده بود. نوآوری حرکت نهم او نیز فایده چندانی نداشت و بازی در نهایت به تساوی خاتمه یافت. دو بازی دیگر نیز برلین کسل کننده ای بیش نبوده به تقسیم امتیازات منتهی شدند.

دور چهارم: فقط “اسپیس بار” زدی!

معنی این عبارت به زبان نرم افزار ChessBase انجام حرکت پیشنهادی اول موتور رایانه ای با فشار کلید فاصله (اسپیس بار) است. آنیش گیری که به سه زبان روسی، هلندی و انگلیسی مسلط است در تمجید از بازی ناکامورا در برابر آدامز از این عبارت استفاده کرد. تنها برد این دور از آن ناکامورا بود که توانست مایکل آدامز را مغلوب سازد.

دور پنجم: دو لندن و یک کاتالان

تورنمنت لندن با برد قهرمان اسبق جهان ویسواناتان آناند با مهره سیاه در مقابل مایکل آدامز و قهرمانی وی با توجه به تساوی کرامنیک و گیری در دور آخر خاتمه یافت.