آذر میرزایوف قهرمان دوازدهمین دوره جام خزر

آذر میرزائوف، استاد بزرگ آذربایجان قهرمان مسابقه‌های بین‌المللی شطرنج جام خزر شد.

دوازدهمین دوره مسابقه‌های بین‌المللی شطرنج جام خزر در چهار جدولA ،B ،C و D به میزبانی رشت برگزار شد. این رقابت‌ها در جداول A و C در ۹ دور برگزار شد که در پایان آذر میرزائوف از آذربایجان به مقام قهرمانی جدول A رسید.

در جدول C نیز سحر حسین‌نوا از آذربایجان قهرمان این دوره از رقابت‌های جام خزر شد.

جدول A (بازیکنان دارای درجه استادی و ریتینگ ۲۱۰۰ و بالاتر):

آذر میرزائوف، استادبزرگ آذربایجان با ریتینگ ۲۵۴۰ و کسب ۸ امتیاز به مقام قهرمانی رسید. ارنست سیپکه، استادبزرگ هلند با ریتینگ ۲۵۷۵ و کسب ۸ امتیاز نایب قهرمان شد. احسان قائم‌مقامی، استادبزرگ شطرنج ایران نیز با ریتینگ ۲۵۴۷ و کسب ۷ امتیاز در رده سوم قرار گرفت.

در دور نهم این رقابت‌ها میرزائوف برابر سیدخلیل موسوی، استاد فیده ایران با ریتینگ ۲۳۲۳ به پیروزی رسید. ارنست سیپکه نیز برابر امین ناصری با ریتینگ ۲۳۴۰ پیروز شد. احسان قائم‌مقامی نیز مرتضی عسگری را شکست داد.

نفرات برتر جدول B مشخص شدند : فرهاد صمصام با ۱۰ امتیاز نفر اول ، رضا روزبیان با ۹ امتیاز نفر دوم و بهتاش سلیمی فرد با ۸.۵ امتیاز نفر سوم و بردیا شیخ حسنی با ۸.۵ امتیاز نفر چهارم و مجتبی صفری اسکندری با ۸.۵ امتیاز نفر پنجم شدند.

در جدول C (بانوان) سحر حسین‌نوا از آذربایجان با ریتینگ ۲۰۳۴ و کسب ۸ امتیاز به مقام قهرمانی رسید. لالا فریدانلو از آذربایجان با ریتینگ ۱۷۴۲ و کسب ۷ امتیاز نایب قهرمان شد. آناهیتا غلامی با ریتینگ ۱۹۴۲ و کسب ۷ امتیاز به مقام سومی رسید.

در دور نهم مسابقه‌های بین‌المللی جام خزر حسین نوا، آیلا لطفی با ریتینگ ۱۸۹۸ را شکست داد. فریدانلو نیز آناهیتا غلامی را از پیش رو برداشت.

دوازدهمین دوره مسابقه‌های بین‌المللی شطرنج جام خزر با حضور ۱۵ کشور ایران، ازبکستان، هند، آلمان، ارمنستان، لیبی، فرانسه، روسیه، لتونی، بلغارستان، هند، گرجستان، آذربایجان، ترکمنستان و عراق برگزار شد.