آذر میرزایوف قهرمان دوازدهمین دوره جام خزر

آذر میرزائوف، استاد بزرگ آذربایجان قهرمان مسابقه‌های بین‌المللی شطرنج جام خزر شد.

دوازدهمین دوره مسابقه‌های بین‌المللی شطرنج جام خزر در چهار جدولA ،B ،C و D به میزبانی رشت برگزار شد. این رقابت‌ها در جداول A و C در 9 دور برگزار شد که در پایان آذر میرزائوف از آذربایجان به مقام قهرمانی جدول A رسید.

در جدول C نیز سحر حسین‌نوا از آذربایجان قهرمان این دوره از رقابت‌های جام خزر شد.

جدول A (بازیکنان دارای درجه استادی و ریتینگ 2100 و بالاتر):

آذر میرزائوف، استادبزرگ آذربایجان با ریتینگ 2540 و کسب 8 امتیاز به مقام قهرمانی رسید. ارنست سیپکه، استادبزرگ هلند با ریتینگ 2575 و کسب 8 امتیاز نایب قهرمان شد. احسان قائم‌مقامی، استادبزرگ شطرنج ایران نیز با ریتینگ 2547 و کسب 7 امتیاز در رده سوم قرار گرفت.

در دور نهم این رقابت‌ها میرزائوف برابر سیدخلیل موسوی، استاد فیده ایران با ریتینگ 2323 به پیروزی رسید. ارنست سیپکه نیز برابر امین ناصری با ریتینگ 2340 پیروز شد. احسان قائم‌مقامی نیز مرتضی عسگری را شکست داد.

نفرات برتر جدول B مشخص شدند : فرهاد صمصام با 10 امتیاز نفر اول ، رضا روزبیان با 9 امتیاز نفر دوم و بهتاش سلیمی فرد با 8.5 امتیاز نفر سوم و بردیا شیخ حسنی با 8.5 امتیاز نفر چهارم و مجتبی صفری اسکندری با 8.5 امتیاز نفر پنجم شدند.

در جدول C (بانوان) سحر حسین‌نوا از آذربایجان با ریتینگ 2034 و کسب 8 امتیاز به مقام قهرمانی رسید. لالا فریدانلو از آذربایجان با ریتینگ 1742 و کسب 7 امتیاز نایب قهرمان شد. آناهیتا غلامی با ریتینگ 1942 و کسب 7 امتیاز به مقام سومی رسید.

در دور نهم مسابقه‌های بین‌المللی جام خزر حسین نوا، آیلا لطفی با ریتینگ 1898 را شکست داد. فریدانلو نیز آناهیتا غلامی را از پیش رو برداشت.

دوازدهمین دوره مسابقه‌های بین‌المللی شطرنج جام خزر با حضور 15 کشور ایران، ازبکستان، هند، آلمان، ارمنستان، لیبی، فرانسه، روسیه، لتونی، بلغارستان، هند، گرجستان، آذربایجان، ترکمنستان و عراق برگزار شد.