عملکرد درخشان علیرضا فیروزجاه در مسابقات مسترز قطر

alireza_firouzjahدومین دوره رقابت‌های شطرنج آزاد مسترز قطر (۲۰۱۵) از روز ۲۹ آذر آغاز شد و روز گذشته به پایان رسید. در این رقابت‌ها هفت شطرنج‌باز ایرانی به نام‌های سیدمحمدامین طباطبایی، شاهین لرپری زنگنه، آرین غلامی، علیرضا فیروزجا، سارا سادات خادم‌الشریعه، آتوسا پورکاشیان و درسا درخشانی حضور داشتند.در پایان ۹ دور رقابت مگنوس کارلسن، قهرمان شطرنج جهان و بخت نخست قهرمانی در این رویداد بزرگ به همراه یویانگی مدافع عنوان قهرمانی از کشور چین مشترکاً هفت امتیازی شدند تا برای تعیین قهرمان این دوره از رقابت‌های مسترز قطر راهی دیدارهای تکمیلی (بلیتس) شوند.در پایان دو بازی تکمیلی این کارلسن بود که موفق شد با پیروزی مقابل حریف چینی خود جام قهرمانی مسترز قطر ۲۰۱۵ را بالای سر ببرد.

پس از وی، یویانگی استاد بزرگ چینی با هفت امتیاز در رده دوم، استاد بزرگ ولادیمیر کرامنیک، سرگئی کارزاکین و سنان جورگیروف از روسیه و نی هوا از چین و واسیلی ایوانچوک از اوکراین هم با ۶٫۵ امتیاز به ترتیب در رده‌های سوم تا هفتم جدول جای گرفتند.در میان هفت نماینده کشورمان نیز علیرضا فیروزجای ۱۲ ساله، پدیده شطرنج ایران که اخیراً صدرنشین مرحله نیمه نهایی رقابت‌های قهرمانی کشور هم شده بود، موفق‌ترین شطرنج‌باز ایرانی بود که با نتایج درخشان خود در ۹ دور این رقابت‌ها ضمن افزایش ۳۸ واحد ریتینگ و کسب ۴٫۵ امتیاز در رتبه شصت‌وپنجم قرار گرفت.

سارا سادات خادم‌الشریعه دیگر نماینده کشورمان که حدود یک ماه دیگر در مسابقات گرندپری شطرنج بانوان جهان شرکت خواهد کرد، با افزایش ۱۲ واحد ریتینگ در جایگاه هشتادوچهارم ایستاد. شاهین لرپری زنگنه، آتوسا پورکاشیان، درسا درخشانی و آرین غلامی نیز به ترتیب در رده‌های نودوششم، یکصدودهم، یکصدوبیست‌ویکم و یکصدوبیست‌وششم قرار گرفتند. همچنین پورکاشیان در این رقابت‌ها حدود ۱۶ واحد بر ریتینگ خود افزود.

منبع : خبرگزاری تسنیم

Bookmark the permalink.

Comments are closed.